RISE har återigen fått förtroendet att driva den nationella tjänsten EUSME Support, med stöd från Vinnova, Energimyndigheten och Tillväxtverket. EUSME Support riktar sig till svenska små och medelstora företag som söker EU-finansiering inom program som European Innovation Council (EIC) inom Horisont Europa, Eurostars och Innovationsfonden. Under den nya avtalsperioden som börjar i juli 2025 och löper till slutet av 2028, breddas uppdraget ytterligare – bland annat genom inkluderingen av NATO:s DIANA Accelerator-program.

RISE utför uppdraget i ett starkt konsortium av partners: Uminova Innovation AB, IVL Svenska Miljöinstitutet AB, Chalmers Industriteknik, LTU Business AB och IDEON Science Park AB.

– Genom EUSME Support har vi kunnat hjälpa närmare 800 företag på olika sätt och därför känns det viktigt att vi nu kan fortsätta med ett breddat uppdrag gällande även NATO-finansiering. Tillsammans med våra partners hjälper vi till att hitta rätt finansiering och att lyckas med sina ansökningar, säger Marian Mikheil, RISE, verksamhetsledare för EUSME Support.

Stödet omfattar bland annat rådgivning, skrivarstugor och pitchträning, helt kostnadsfritt för företagen. Tjänsten riktar sig till företag med banbrytande innovationer och internationell tillväxtpotential inom områden som ligger i linje med EU:s och NATO:s strategiska prioriteringar.

Läs hela pressmeddelandet från RISE här